05/01 - 2020
Ініціативи Президента Казахстану, Й.В. Пана Касим-Жомарта Токаєва, з питань громадської безпеки, верховенства права та прав людини

Неофіційний переклад

Мета Президента Токаєва з моменту його інавгурації - позиціонувати себе як "Президента, який чує" – номінального главу "держави, що чує". Президент зробив значні кроки для досягнення цієї мети. Він оголосив низку внутрішньої, соціальної, економічної та політичної політик, спрямованих на поліпшення якості життя громадян Казахстану.

Президент послідовно підкреслював свою прихильність принципу "держави, що чує". У відповідь на це такі ініціативи, як Національна рада громадської довіри, були створені як платформи, на яких ширше суспільство може обговорювати різні погляди та посилювати національну розмову щодо урядової політики та реформ. Це значно скоротило бюрократичні затримки та надало громадянам можливість висловити занепокоєння на найвищих рівнях влади.

Прагнучи підвищити громадську безпеку, Президент Токаєв посилив покарання для тих, хто вчинив тяжкі злочини, включаючи сексуальне насильство, торгівлю наркотиками, торгівлю людьми, керування транспортними засобами після вживання алкогольних напоїв усіх видів, браконьєрство, насильство над лісниками, домашнє насильство над жінками та серйозні злочини проти осіб, особливо дітей.

На прохання Президента Мажиліс прийняв ряд важливих поправок у цих сферах. 30 грудня 2019 року Президент Касим-Жомарт Токаєв підписав низку поправок для кодифікації цих змін до закону.

Ці прийняті поправки значно посилюють захист прав жінок і дітей. У результаті такі злочини, як зґвалтування та сексуальне насильство були перекласифіковані з середніх у суворі покарання (від 5 до 8 років). За вчинення зґвалтування або актів сексуального насильства над дітьми злочинці зараз отримують покарання у розмірі 20 років або довічне ув'язнення. Аналогічне покарання передбачено за вбивство дітей.
Крім того, закон передбачає довічні покарання для тих, хто продає наркотики неповнолітнім через Інтернет, у нічних клубах, кафе та парках.

Казахстан продовжує зміцнювати заходи протидії торгівлі людьми. Нові ініціативи Президента Токаєва передбачають нові заходи покарання у вигляді тюремних вироків від 7 до 12 років за злочини, пов'язані з торгівлею людьми.
Кримінальну відповідальність за браконьєрство також значно посилено. Тепер для тих, хто виявився винним у браконьєрстві, максимальне покарання, яке може отримати людина, було збільшено з 5 до 12 років в'язниці. Цими новими законодавчими поправками держава посилила захист прав лісників, які піклуються про безпеку природи. Згідно з цими новими законами, також збільшено покарання за напади на інспекторів із захисту флори та фауни.
Законодавчі ініціативи Президента Токаєва спрямовані на подальше посилення громадської безпеки та забезпечення того, щоб держава гарантувала права людей. Як результат, Казахстан продовжує посилювати юридичні повноваження, посилює юридичні покарання за тяжкі злочини та послідовно розвиває верховенство права.
Усі ці нові ініціативи узгоджуються з соціальними, економічними та політичними заходами, вжитими Президентом Токаєвим для подальшої модернізації Казахстану, які включають наступне:

Соціальні
• Охорона здоров'я – Додаткові 2.3 трильйони теньге (6 млрд доларів США) мають спрямовуватися на розвиток систем охорони здоров'я і ще 2.8 трильйони теньге (7.2 млрд доларів США) мають виділяти на покриття витрат на охорону здоров'я громадян.
• Соціальна безпека – Президент Токаєв доручив, щоб центри соціальної реабілітації відкрилися по всій країні для підтримки тих, хто потребує, і кошти Державного фонду соціального страхування буде спрямовано на надання допомоги на реабілітацію інвалідам. Діти з малозабезпечених сімей також отримають гарантований соціальний пакет, включаючи безкоштовне шкільне харчування та транспорт до школи та назад.
• Зайнятість – Уряд повинен забезпечити, щоб приватні компанії дотримувалися спеціальної квоти щодо найму людей з обмеженими можливостями, а також зараховувати волонтерську роботу як досвід роботи.
• Модернізація пенсійної системи – Оскільки роботодавці ще не в змозі забезпечити обов'язкову пенсію в розмірі 5%, термін внесення обов'язкових пенсійних внесків роботодавцями буде перенесений з 1 січня 2020 року на 2023 рік.

• Освіта – Президент Токаєв доручив, що стипендії для студентів, аспірантів та докторантів підвищуються на 25%. Також буде вжито суворих заходів щодо навчальних закладів, які друкують підроблені дипломи. Економічні
• Стабілізація валюти – Національний банк для підвищення довіри населення та інвесторів до теньге щомісяця оголошуватиме курс валютного ринку Національного фонду та прийме нову стратегію грошово-кредитної політики.
• Зменшення економічної участі державного бізнесу на конкурентних ринках – До квітня 2020 року урядові доручено вносити пропозиції щодо подальшого скорочення переліку державних підприємств, особливо у великих містах, з метою збільшення розміру приватного сектору.
• Антикорупційні заходи – Президент Токаєв посилив боротьбу з тіньовою економікою, бізнесу будуть надані інструменти для оцінки та перевірки законності їхніх потенційних ділових партнерів через базу даних Національної палати підприємців. • Іноземна робоча сила – Квота на іноземну робочу силу в 2020 році скоротиться на 40%, зменшившись з 49 000 в 2019 році до 29 000 в 2020.
• Зовнішній борг – Міністерства національної економіки, фінансів та Національний банк повинні до квітня 2020 року розробити Єдиний реєстр зовнішнього боргу у вигляді оцифрованої бази даних.
Політичні
• Парламентський плюралізм – Буде прийнято закон, який дозволить представникам інших партій обіймати посади голови в деяких парламентських комітетах з метою формування альтернативних поглядів та думок.
• Політичні мітинги – Будуть виділені спеціальні місця для мирних мітингів у центральних районах та буде прийнято новий проект закону, який визначає права та обов'язки організаторів, учасників та спостерігачів.
• Реєстрація політичної партії – Мінімальний поріг членства, необхідний для реєстрації політичної партії, буде знижено з 40 000 до 20 000 членів.
• Іноземні відвідувачі – Президент Токаєв скасував обов'язкову реєстрацію іноземців у міграційній поліції під час візитів до Казахстану.
• Залучення жінок та молоді – Жінки та молоді кандидати повинні становити 30% партійних виборчих списків.
• Закон про наклеп – Президент Токаєв наказав декриміналізувати статтю 130 Кримінального кодексу про наклеп і передати до Адміністративного кодексу.
• Кримінальне судочинство – Міністерству закордонних справ було доручено розпочати процес приєднання до Другого факультативного протоколу до Міжнародного пакту про громадянські та політичні права, який стосується скасування смертної кари.